Tablica szmaragdowa

 

 

 

 

 

 

 

Synonimy: Tablica szmaragdowa, Tabula Smaragdina….
Antonimy: ….

 

 

Proponowane Dotychczas Znaczenie Snu….

Tablica szmaragdowa – starożytny tekst hermetyczny znaleziony grobie jego autora, Hermesa Trismegistosowi wyryty na tablicy ze szmaragdu, zawierał całą tajemnicę alchemii. Do treści Tablicy odwoływali się średniowieczni alchemicy oraz różokrzyżowcy, a także adepci nauk okultystycznych i ezoterycznych. Hermes według poglądu alchemików żył jeszcze przed biblijnym potopem. Alchemicy wierzyli, iż przekaz zawiera tajemnicę kamienia filozoficznego.

Słowa tajemnic Hermesa Trismegistosa

Prawdziwe, bez kłamstwa, pewne i najprawdziwsze.
To, co jest niżej, jest jak to, co jest wyżej, a to, co jest wyżej, jest jak to, co jest niżej, dla przeniknięcia cudów jedynej rzeczy.
I tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z myśli jednego, tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez przystosowanie.
Ojcem jego jest Słońce, matką Księżyc; wiatr wynosił go w swym łonie; karmicielką jego jest ziemia.
Ojciec wszelkiego stworzenia całego świata jest tutaj.
Siła jego jest zupełna, jeżeli zamieni się w ziemię.
Oddzielisz ziemię od ognia, subtelne (lotne) od gęstego, z wolna, z wielką zręcznością.
Wznosi się z ziemi ku niebu i powtórnie zstępuje na ziemię i otrzymuje siłę wyższych i niższych. Tak posiądziesz chwałę całego świata. Dlatego odstąpi od ciebie wszelka ciemność.
Ta jest wszelkiej mocy potężna siła: ponieważ zwycięży wszelką rzecz subtelną i przeniknie każde ciało stałe.
Tak został stworzony świat.
Takie będą cudowne przystosowania, których sposób jest tu zawarty.
Dlatego jestem nazwany Hermesem Potrójnie-Wielkim (Hermes Trismegistos), posiadającym trzy części filozofii całego świata.
To jest zupełne, co powiedziałem o działaniu Słońca.

 

Alchemiczne tekst tablicy można sprowadzić do słów Hermesa Trismegistosowi
?Jeśli nie oczyścisz (swej) duszy, tak że ona nie stanie się godna światła, nie będziesz mógł zrealizować swojego dzieła na ziemi i strzeż się przed tym, aby przymusowe oczyszczanie nie wypaliło Twego wnętrza?…

Bez wątpienia w tablicy należy szukać początku nauki o siłach materii , duszy świata i mocach drzemiących w ludzkich duszach, gdyż sama tablica manifestuje dwuznaczność a nawet trój-znaczność. Dlatego taki sen, to forma wyroczni a wypisany na niej tekst odpowiada jakiemuś naszemu przeznaczeniu którego nie można pominąć, jeśli chce się zrozumieć to, co jest przedmiotem naszego życia zewnętrznego, wewnętrznego lub istoty naszej duszy….

 
Wskazówka Do Prawidłowego Odczytania Snu….


« »