„Labores pariunt honores” 
Trudy przynoszą zaszczyty…

Poobiednia Drzemka

 

Według statystycznych badań niemal co drugi człowiek na ziemi dłużej lub krócej oddaje się popołudniowej drzemce……A więc Drzemać czy Nie Drzemać „oto jest pytanie”……potrzeba snu jest bardzo indywidualną cechą. Power nap (lub cat nap) to termin ukuty przez dr Jamesa B. Maasa, znanego badacza snu i autora książki ?Power Sleep?. Power nap to bardzo krótka drzemka trwająca nie dłużej niż 20 minut, składająca się wyłącznie ze snu w fazie 2 . Faza 2 to ?najlżejsza? z faz snu. Jedni śpią głęboko i nieprzerwanie a dzień spędzają intensywnie i mniemają potrzeby w ciągu dnia spać, inni nie…..najlepiej jest dostosować się do własnych upodobań,wsłuchać się w swój organizm, i jeśli popołudniowe drzemki poprawiają nam samopoczucie to warto je traktować jako nasz sposób na lepsze życie,  zwłaszcza że drzemka pomiędzy 14 a 16 sprawia, że mózg jest wypoczęty i  powraca zdolność koncentracji…

 

Amerykańscy naukowcy z instytutu NASA podczas wieloletnich obserwacji astronautów ustalili że popołudniowa drzemka trwająca od 45min do 1god. zdecydowanie wpływa na;

& Zwiększenie wytrzymałości i wydolności naszego organizmu…..

& Zwiększenie naszych zdolności manualnych i motorycznych…..

& Poprawę funkcjonowania naszej pamięci…..

& Poprawę funkcjonowania prawie wszystkich zmysłów…..

 

Dzięki poprawie funkcjonowania naszego organizmu jak widać powyżej…… ma to wyjątkowy wpływ na;

 

& Poprawę dokładności.. ?.

& Zwiększenie czujności…..

& Zwiększenie produktywności…..

& Poprawę postrzegania ,również intuicyjnego…..

& Zwiększa kreatywność w podejmowaniu decyzji…..

& Zmniejsza ilość popełnianych błędów……

& Wycisza złe emocje…..

& Ogólnie poprawia nastroju i daje radość z życia…….

Badania naukowe wykazały że popołudniowa drzemka ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie;

& Pozytywnie wpływa na układ krążenia i układ nerwowy…..

& Zmniejsza prawdopodobieństwo udar mózgu i zawału serca…..

& Zmniejsza również prawdopodobieństwo zachorowania na choroby przemiany materii……

& w sytuacji kiedy mamy dolegliwości układu pokarmowego łagodzi je…..

& Zwiększa regeneracje tkanek i komórek w tym skóry…..

& Zwiększa ilość testosteronu a więc poprawia nasze życie seksualne…..

 

Dla wielu z nas popołudniowa drzemka może byc przepustką do lepszego życia i zdrowia,zwłaszcza że daje nam więcej wypoczynku niż niejeden sen w nocy….. Jeżeli jesteśmy niewyspani lub niedospani to o wiele mocniej ulegamy napięciom i kumulujemy w sobie stres, dlatego też drzemka w odpowiednim momencie dnia może rozładowywać nasze emocje nie-pozwalając im się nawarstwić i z tego też powodu może właśnie być tak skutecznym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji dla naszej psychiki….. Warto również wiedzieć że podczas drzemki w naszym organizmie wydziela się między innymi hormon wzrostu który jest naturalnym antydepresantem skutecznie likwidującym nadmierne ilości kortyzolu odkładającego się w sytuacjach nadmiernego stresu. A i nie bez znaczenia jest fakt że podczas drzemki organizm wytwarza serotoninę wzmagającą w nas odczucie zadowolenia…. Tak,drzemka jest dla wielu spośród nas, dobrze znana i lubiana,jednak by nie popełniać błędu musimy wiedzieć kiedy jest dobra pora na drzemkę….. I tu powracamy do wcześniejszych zapisek przypominając sobie opis naszego zegara biologicznego ;-godzina 13 czujemy się zmęczeni,znużeni nieraz wręcz słabi, wątroba pod wpływem impulsu jakim jest nieznaczne obniżenie się temperatury naszego ciała wrzuca jałowy bieg i zatrzymuje glikogen zmniejszając tym samym przesyłanie energii do mięśni……..to idealny momęt na drzemkę,organizm sam nam to podpowiada….A już to ile powinna trwać nasza drzemka jest naprawdę indywidualną sprawą którą również możemy oprzeć na podstawie własnego zegara biologicznego. Dr S. Mednick opisuje w swojej książce, że drzemki powyżej 1,5 godziny nie mają sensu. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że dłuższe drzemki nie dają lepszych efektów. Według NASA 40-45 minut to optymalny czas drzemki dla pilotów i kosmonautów….. INNY ASPEKT SNU

 

Człowiek od wieków doświadczał i przywiązywał wagę do snów,próbując wyjaśnić ich znaczenie i dopasować wiele mniej lub bardziej sensownych teorii na ich temat….Prawda jest jednak taka że w całym naszym życiu a więc i w snach liczą się tylko ….emocje zwłaszcza że w trakcie snu uruchamia się nasza wyobraźnia,ukryte talenty i zdolności, przyczyn uwalniają się skrywane nieraz nawet przed samym sobą odczucia,i te dobre i te złe a więc i znaczenie snów można rozpatrywać tylko poprzez pryzmat emocji jakie dany sen w nas wywołał i wywołuje,tylko one niosą nam jakieś informacje, a nie symbole,jakieś ukryte znaczenia czy treść snu,sami musimy nauczyć się rozumieć nasze sny bo są one wskazówkami które możemy tylko my rozszyfrować i zrozumieć, bo są one przecież z nas i dla nas ….W trakcie snu zwalniają się wszelkie hamulce, wyłancza się samoocena,do głosu dochodzą skrywane pragnienia,nieraz nawet żądze oparte w dużej mierze na podświadomości do której wyparte zostają wspomnienia i które dają o sobie znać nieraz właśnie w ten sposób….Treść naszych snów musimy porostu traktować jako abstrakcyjne lub futurystyczne spojrzenie na nasze problemy i na nas samych….Takie odmienne spojrzenie na jakiś dręczący nas problem potrafi być dla nas prawdziwym olśnieniem co znane jest nie jednemu z naszych uznanych geniuszy…

 

Zwierzenia Autora

 

Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili…
Nie może człowiek poddawać się i ulegać pragnieniom i pożądaniom ciała, ale zawsze należy postępować zgodnie z rozumem, który jest najlepszym doradcą…

 

Marek kopacz