Czakry Człowieka…..
Centra Energii Człowieka…..
Dysponujące Na Poziomie Materialnym Naszymi Hormonami…..
Co W Sposób Bezpośredni Odzwierciedla Nasze Emocje…..
Oraz Nasz Poziom Rozwoju…… 

 

 Współczesna medycyna nie uwzględnia naturalnych energii przepływających przez nasz organizm nie propagują tego i niecącą propagować środowiska medycznie ani farmaceutyczne…. Czego boją się lekarze? Czy niechęć środowisk medycznych i koncernów farmaceutycznych jest niewiedzą czy świadomym działaniem?Każdy sam może sobie odpowiedzieć na te pytania,ja je pozostawiam bez odpowiedzi… Wiadomo, że struktura energetyczna naszego organizmu jest mocno skomplikowana i nierozerwalnie powiązana z każdym organem, ba… Z każdą niemal komórką, z każdym procesem zachodzącym w wnętrz organizmu a nawet w jego bliskim sąsiedztwie…… Niedopuszczania pojęcia energii organicznej, siły myśli,siły woli jest,dużym błędem,ponieważ obecnie medycyna leczy objawy choroby a nie jej przyczyny, które pojawiają się w układzie energetycznym człowieka na wiele miesięcy zanim pokażą się jakiekolwiek fizyczne objawy….

Trzeba wejść w świat subtelnych energii naszego ciała, by całościowo rozważyć ten problem, a wiedzę w tym zakresie przenieść na szeroko rozbudowaną sieć medyczną by wykorzystać osiągnięcia do kreowania zdrowia i szczęścia zwykłych ludzi. Leki nieraz wyrządzają więcej szkody niż pożytku, a napewno nie sprawiają, że jesteśmy radośni i szczęśliwi…….

Czary to wirujące centra energetyczne, cały czas wirują raz w jedną, raz w drugą stronę, poruszając się w prawo pobierają energię, natomiast w poruszając się w lewo usuwają zużytą energię. Połączone są ze sobą i organami wewnętrznymi kanałami(meridianami). Ich wzajemne oddziaływanie z polem elektromagnetycznym ziemi oraz siłą życia otaczającej nas przestrzeni napełnia nas subtelnymi energiami niezbędnymi do życia. Czary pochłaniają i magazynują energię, ale i ją rozdysponowują na potrzeby organizmu.

 Bardzo ważne jest, aby utrzymać właściwy przepływ energii między czarkami. Im bardziej są otwarte, co zależne jest od poziomu rozwoju i stopnia wewnętrznego uporządkowania, wewnętrznej harmonii, równowagi tym więcej energii przez nie dostaje się do organizmu, a tym samym nasz organizm rozkwita jak kwiat lotosu…. Czakry odzwierciedlają siłę życiową na poziomie energetycznym, a gruczoły dokrewne są odbiciem tej samej energii na poziomie fizycznym… Każda czarka ma ściśle określone funkcje i jest dla nas niczym okno do pewnego poziomu energii, który ma bezpośredni wpływ na nas i nasze życie, zachowanie, umiejętności, zdrowie, relacji z innymi ludźmi, na naszej siły. Głównych czakramów jest w naszym organizmie – siedem, oprócz głównych, jest jeszcze o wiele więcej mniejszych. Liczba wszystkich czakr w ciele człowieka określana jest na kilka tysięcy. Czakry główne mają zazwyczaj od 7 do 10 cm średnicy, czakry mniejsze 2,5 do 5 cm średnicy, a najmniejsze czakry poniżej 2,5cm.

 

Czakry spełniają kilka ważnych funkcji:

 

1) Wchłaniają, przetwarzają i rozprowadzają pranę kierując ją do różnych części ciała.

2) Wydalają, pozbywają się energii zużytej, zanieczyszczonej, niepotrzebnej, chorobowej.

3) Kontrolują, energetyzują i odpowiadają ze właściwe funkcjonowanie całości ciała fizycznego, jego narządów i gruczołów dokrewnych.

4) Są ośrodkami zdolności nadzmysłowych

 

Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że…..

  Ludzkie ciało to doskonały mechanizm, w którym Umysł kontroluje nasze ciało na poziomie fizycznym za pomocą skupisk energii, to właśnie w nich zachodzi przemiana energetyczna sygnałów płynących z głębi naszej istoty, to w nich zachodzi transformacja energii w materię dzięki bezpośredniemu połączeniu czary z gruczołami. Zachodzą różnego rodzaju reakcje na poziomie słabo lub wcale dostrzeganym przez „świadomość” naszego „fizycznego” mózgu), sygnały są przełożone na pracę gruczołów, hormonów i nerwów, co w części postrzegamy i rozpoznajemy jako nasze emocje.

  Każda część naszego ciała jest kontrolowana poprzez odpowiadającą mu czarkę, a wiec Czakry są niczym ośrodki dyspozycyjne dla określonych sposobów naszych reakcji. Każda czakra kontroluje swoje własne gruczoły dokrewne(endokrynologiczne) i można powiedzieć, że odpowiada za związane z nimi hormony, co przekłada się na określone reakcje fizyczne i psychiczne. I tak odzwierciedlenie pracy szeroko pojmowanego naszego umysłu odzwierciedla się na poziomie fizycznym jako bezpośrednia praca mózgu….. Możemy również powiedzieć, że „pewne” charakterystyczne skłonności naszego umysłu poprzez powiązane z każdą czakrą gruczoły i wydzielane w tych gruczołach hormony maja swoje odbicie w funkcjonowaniu naszego ciała i sposobie naszego reagowania na wszystkie czynniki zewnętrzne otaczającego nas świata….. Tym samym na nasze zachowanie i emocje, (nerwy, wybuch złości, irracjonalne zachowanie, oczywiście to tylko jedna strona medalu…..) Co ważne mają również nadrzędne powiązanie z funkcjonowaniem różnorodnych systemów obronnych naszego organizmu odpowiedzialnych za prawidłową prace całego naszego biologicznego ustroju…… Tak właśnie przekłada się nasze odczuwanie otoczenia na stan naszego zdrowia a tym i życia…… Droga od energii do materii jednak nie wiedzie tylko w jedną stronę…… Praca gruczołów oraz wydzielane w nich hormony przekładają się na sygnały energetyczne płynące do naszych wyższych ciał i tam przez nie przyswajane jako zdobyte doświadczenie…… 

  Korzystając z Sanskrytu opisuję siedem czakr głównych. Istnieją również niewielkie czary, które działają pomocniczo. Ale jeśli Główne czakry funkcjonują normalnie to i z pomocniczymi też nie będzie kłopotu. Każda czakra ma swoje indywidualne cechy takie jak częstotliwość drgań, szybkość, z jaką porusza się energii w czakrze, mantry, czyli dźwięki, które ją dodatkowo energetyzują, kolor, który ją wzmacnia.

 

Pierwsza czakra Muladhara

 

 Muladhara nazywana jest czakrą korzenia, gdyż znajduje się u podstawy kręgosłupa w okolicy kości ogonowej, łączy nas z energią Ziemi, i tak jak rośliny przez korzenie z nią jest związana. Czakra ta wypełnia nas również energią przekazaną nam przez rodziców, macierzą człowieka, to w niej są zachowane informacje o poprzednich wcieleniach, i to z niej można je ujawnić…..Silna Muladhara wzmacnia takie cechy jak wytrwałości i zdolności przetrwania. Bezpośrednio wpływa na zmysł węchu. Jest również odpowiedzialna za nasze kości, zęby, paznokci oraz krążenie krwi, ma zdecydowany wpływa na centralny układ nerwowy…

Kontroluje stałe utrzymanie ciepłoty ciała, jest „planem” formującym formę(obraz fizyczny-ciało) i podstawę funkcjonowania(działanie,reakcje) naszego ciała dając stabilną prace całej naszej organicznej strukturze. Połączone z umysłem nadaje fundamentalne skłonności szeroko pojmowanej ludzkiej naturze, i są to „karma” a w niej obciążenia fizyczne, „artha” skłonności i obciążenia psychiczne, „dharma”, czyli kierunek rozwoju psychiczno-duchowego oraz nadrzędne dążenie do doskonałości „moksa”, czyli naturalne dążenie do duchowego wyzwolenia. Najniższa czakra jest także schronieniem psychiczno-duchowej siły nazywanej kundalini, która wznosi Szeroko pojmowana energię Ziemi, z którą jesteśmy najmocniej związani do góry wzdłuż kręgosłupa zasilając nią inne ośrodki, czemu towarzyszą pewne ściśle określone etapy naszego szeroko pojmowanego rozwoju fizycznego, psychicznego i duchowego…… 

.Najważniejsze cechy czakry „korzenia”.

Jej kolor – czerwony, żywioł – ziemia, symboliczna liczba płatków Kwiatu lotosu- 4, mantra- Lang, czakra Muladhara wygasa 20 minut po śmierci. W sanskrycie oznacza „wsparcie”.

Odpowiedzialna jest za przeżycie, zachowanie zdrowia, podstawową siłę życia, instynkty, wpływa na nasze zachowanie związane z fizycznością istnienie: zapotrzebowanie na jedzenia, zabezpieczenie poziomu egzystencji, ochrony rodziny i prokreacji.

Zarządza zdrowiem i funkcjonowaniem narządów płciowych, naszych nóg, zdolność do reprodukcji.

 

Nazwa w Kabale: Malkuth

 

Punkt akupunkturowy: DU (GV) 1

 

Żywioł: Ziemia

 

Gruczoły:

Nerki i nadnercza.

 

Narządy:

Układ mięśniowy i kościec, układ krwiotwórczym, wpływa na jakość krwi, na tkanki ciała i narządy wewnętrzne, serce i narządy płciowe.

 

Znaki harmonijnej pracy czakry:

Dobry stan zdrowia fizycznego, aktywność, żywotność, pewność siebie, odwaga i śmiałość.

 

Objawy zablokowania czakry:

Nieporadność, poczucie niepewności, strachu, obawy, niepewność sił, egoizm, pycha, chciwość, żądza, nadmiernego napięcia mięśni w ciele, częste urazy, problemy z nogami, stopami, zapalenie stawów, artretyzm i reumatyzm, dolegliwości kręgosłupa, alergie, choroby krwi, nowotwory w tym kości i białaczka, zaburzenia rozwojowe; wolno gojące się rany i wolno zrastające się kości

 

Niedoczynność:

Brak energii, lęki, depresja, brak sensu życia.

 

Nadczynność:

Rozproszona energia, trudność z usiedzeniem w jednym miejscu, uzależnienie od emocji i adrenaliny.

 

Do wzmocnienia i oczyszczenia czakry Podstawy wykorzystuje się kamienie o odcieniu czerwonym takie jak- agat, krwawnik, tygrysie oko, granat, rubin, hematyt, onyx, kwarc różowy i kwarc dymny…..

 

Zapachy wpływające na-energetyzowanie czakry to- drzewo cedrowe(kadzidełka), mirra, piżmo i lawenda.

 

Druga czakra Svadhishthana.

 

Czakra Svadhishthana jest położona na spojeniu łonowym. Ta Czakra kształtuje emocjonalny plan naszego wnętrza, mocno wpływa na cały system hormonalny człowieka. Energia drugiej czakry jest podstawowym źródłem siły życia, energii seksualnej, odpowiada za komunikację w społeczeństwie, seksualność i dążenia do statusu materialnego……

Czakra ta jest odpowiedzialna za przejaw niższych wibracji. W swoim zapisie przechowuj wydarzenia i informacje z dzieciństwa, wiele wrażeń i obrazów takich jak negatywne emocje- gniew, pasję, okrucieństwo, nienawiść, arogancje, kreuje nasze zachowania względem drugiej płci; relacje międzyludzkie: otwartość, życzliwość i akceptacje, procesy tworzenia, które wyrażają się w nas i poprzez nas w formie uczuć i twórczych działań. Svadhishthana jest odpowiedzialna za instynkt macierzyński określana jest też jako centrum macierzyństwa. Część energii pranicznej zostaje przetworzona przez ciało w wyższą formę energii i przesłana do czakry gardła, która jest wyższym odpowiednikiem czakry sakralnej…… Kontroluje wszystkie płynne czynniki naszego ciała, bezpośrednio połączona jest z gruczołami rozrodczymi, które uaktywnione tworzą specyficzny pomost do emocji związanych z macierzyństwem lub ojcostwem, uaktywniają tym w naszym umyśle poczucie obowiązku rodzinnego czy społecznego (mechanizmy zachowań rodzinnych i społecznych) oraz pewną racjonalność i inteligencję z tym i nie tylko związaną…… 

 

Najważniejsze cechy czakry Sacrum:

Jej kolor – pomarańczowy, żywioł – woda, ilość płatków – 6, mantra – Wang, wygasa trzeciego dnia po śmierci. W sanskrycie jest określona jako „siedlisko siły życiowej” odpowiedzialna za emocje, poczucie własnej wartości i relacje z innymi, seksualność, atrakcyjność, elastyczności w kręgu doznań psychicznych i fizycznych. Jest to czakra odczuwania przyjemności i relacji interpersonalnych z otoczeniem.

Zarządza zdrowiem i funkcjonowania dolnego odcinka kręgosłupa, prostata, jądra, jelita i jajniki.

 

Nazwa w sanskrycie: Swadhish-hana

 

Nazwa w Kabale: Yesod

 

Punkt akupunkturowy: RN (CV) 2

 

Żywioł: woda

 

Narządy: organy płciowe i pęcherz moczowy, nogi.

 

Znaki harmonijnej pracy Czakry:

Dobry kontakt z otoczeniem, atrakcyjność, wyrazistość seksualna, witalność, poczucie własnej wartości i szacunku dla samego siebie, akceptacja swojego ciała, poczucie smaku.

 

Objawy zablokowane czakry:

Problemy seksualne, niska samoocena, problemy w relacjach z ludźmi, w rodzinie, zazdrość, poczucie winy, złość, smutek, żal, złe nawyki, niezdrowe pożądanie, choroby narządów rodnych, impotencja lub bezpłodność; schorzenia układu moczowego; powiększenie gruczołu prostaty..

 

Niedoczynna:

Brak ochoty na seks, nie dbanie o swoje zdrowie, przygnębienie, rozżalenie.

 

Nadczynna:

Zaabsorbowanie seksem, jedzeniem, nadmiernie ożywione życie towarzyskie.

 

Do naergetyzowania czakry Sacrum można wykorzystać kamienie- cytryn, karneol, złoty topaz.

 

 Zapachy – jaśmin, róża i drzewo sandałowe(kadzidełko).

 

 

  Trzecia czakra Manipura.

 

Trzecia czakra Manipura znajduje się na wysokości splotu słonecznego, pod mostkiem tylna leży z tyłu kręgosłupa, na poziomie Czakry przedniej. To nasza elektrownia, bo to właśnie w niej kumulowana jest największa ilość energii życiowej by rozdysponować ja po całym organizmie, jest centrum energii siły fizycznej. Im silniejsza jest ta czakra, tym bardziej człowiek jest w stanie zdominować i kontrować otoczenie. To ona tworzy harmonie pomiędzy materialną i duchową istotę człowieka przekazując energie we wszystkie obszary ciała. Manipura jest odpowiedzialny za prace organów trawiennych i wzroku, kontroluje mechanizm cieplny organizmu, jest odpowiedzialna za poziom cholesterolu…… Hormony wydzielane w gruczołach powiązanych z tą czakrą mają miedzy innymi wpływ na tendencje umysłu do wstydliwości lub odwrotnie do zachowań bezwstydnych, w wyniku nadczynności skłania do melancholii oraz w wyniku niedoczynności do nadmiernych lęków przed podejmowaniem działań…… .

 

 Najważniejsze cechy Czakry Splotu Słonecznego:

 Jej kolor – żółty, Żywioł – ogień, liczba płatków – 10, mantra – „mi”, wygasa po ok.6 dniach od śmierci, W sanskrycie – „klejnot pępowiny”. Odpowiedzialna za: Siłę woli, poczucie własnego „ja”, władzy, znaczenia, wytrwałości i koncentracji na osiąganiu celów, kontroli, zaufania i optymizmu. Ma w swojej hierarchii wysoki status społeczny, dążenie do sukces, kariery sławy, silna niesie z sobą charyzmę. Odpowiada za funkcjonowanie układu pokarmowego, wątroby, środka kręgosłupa, pęcherzyka żółciowego, nerek i nadnerczy.

 

Nazwa w sanskrycie: MANIPURA

 

Nazwa w Kabale: Gevurah

 

Punkt akupunkturowy: przód RN (CV) 12; tył 7 lub DU(GV)6

 

Żywioł: ogień

 

Gruczoły: Wątroba, Trzustka.

 

Narządy: przepona, trzustka, wątroba, żołądek i do pewnego stopnia jelito cienkie i grube, wyrostek robaczkowy, płuca, serce i inne narządy wewnętrzne.

 

Znaki harmonijnej pracy czakry:

Pewność siebie, poczucie własnej wartości, jasny obraz swoich celów, wytrwałość w ich realizacji, optymizm, chęć osiągania sukces, jasne dążenia finansowe.

 

Objawy zablokowane czakry:

Niepokój i niepewności egzystencjalna, problemy z otoczeniem, wzrost agresji i innych negatywnych emocji, nadużywanie władzy, pracoholizm, wybredność, nadmierny krytycyzm, ale i niezdecydowanie, nieśmiałość, osłabienie organizmu, nudności, zawroty głowy, cukrzycę, wrzody żołądka, zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby układu trawiennego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby serca.

 

Niedoczynna:

Niskie poczucie własnej wartości, lęk przed zmianą, pozostawanie „niezdrowych” relacjach

 

Nadczynna:

Potrzeba kontroli innych, zaborczość, zazdrość, wahania nastrojów, nieustępliwość, agresywność, złość, nienawiść, zawiść, chciwość, skłonności do nałogów.

 

Do wzmocnienia czakry Splotu Słonecznego można wykorzystać kamienie- cytryn żółty, topaz, awenturyn.

 

Zapachy – wszelkie zapach różane, olejki, kadzidełka, woda różana……

 

Czwarte Czakra Anahata.

 

Anahata znajduje się w centrum klatki piersiowej w samym sercu nosi nazwę czakry- „serca”.

Jest to centrum naszej energii psychicznej i to tutaj jest magazynowane całe doświadczenie duchowe człowieka, jego procesów zarządzania emocjami i działaniem emocjonalnym. To w niej zapisuje się nasze wychowanie, nasze maniery, i stosunek do obyczajów, tym bardziej, dzięki niej rozwija się nasza kreatywność i intuicja o sposobie działania, dzięki niej mamy tzw. „pierwsze wrażenie”. Anahata jest odpowiedzialna za pracę takie organów jak serce, płuca i oskrzela. Blisko związana z czakrą splotu słonecznego, gdyż obie są ośrodkami emocjonalnymi…….  Kontroluje czynnik oddychania i wymiany gazowej w naszym organizmie. To podstawowe centrum odczucia i uczucia miłości i wszystkich pozostałych wyższych ludzkich odczuć i pragnień. Gdy występuje w tym obszarze wysoki poziom wydzielania hormonalnego poprzez gruczoły, wówczas miłość do ludzi, partnera i dzieci zostaje rozszerzona do miłości uniwersalnej. Ta czakra na tym poziomie oddziaływania jest w pełni aktywna dopiero, gdy zaczną pracować gruczoły rozrodcze. 

 

Główne cechy Czakry Serca:

Jej kolor to zielony, żywioł – powietrza, liczba płatków kwiatu lotosu- 12, mantra – Yang, energia tej czakry całkowicie wygasa po wielu dniach od śmierci. W sanskrycie-Czakra Serca. Odpowiedzialna za odczuwanie Miłości, sympatii, współczucia, empatii, akceptacji, radości, rozkoszy, poczucie harmonii i wdzięku. Ma dominujący wpływ na funkcjonowanie serca i klatki piersiowej, barków, ramion, górnej części kręgosłupa i płuc.

 

Nazwa w sanskrycie: ANAHATA

 

Nazwa w Kabale: Chesed

 

Punkt akupunkturowy: przód RN(CV) 18; tył DU(GV) 10

 

Żywioł: powietrze

 

Gruczoły: grasica, reguluje wzrost i steruje systemem limfatycznym..

 

Narządy: serce, płuca, układ krążenia.

 

Znaki harmonijnej pracy czakry:

Harmonia uczuciowa – szacunek do siebie i innych, poczucie szczęścia, radości, życzliwości, empatii, troski, życzliwości……

 

Objawy zablokowana czakry:

Brak radość, sensu życia, obojętność miłości wobec ludzi i uczuć, znieczulica, brak współczuć, samozaparcia, niechęć do siebie i do innych ludzi, użalania się nad sobą, zmienność nastrojów, schorzenia serca, układu krążenia, osłabienie systemie immunologicznym, choroby płuc.

 

Niedoczynna:

Trudność w wyrażeniu uczuć, smutek, zamknięcie w sobie

 

Nadczynna:

Nadwrażliwość, czasami pomaganie innym na siłę

 

Do wzmocnienia czakry serca można wykorzystać kamienie -cytryn turmalin, kwarc różowy, szmaragd, kalcyt zielony, jadeit, awenturyn malachit i kamień księżycowy.

 

Zapachy energetyzujące działanie to- róża, melisa, bergamotka.

 

Piąty czakra Vishudha.

 

 Vishudha znajduje się w centrum gardła w na wysokości gruczołu tarczycy. Jest czakrą, od której zależy nasze analityczne myślenie i stan emocjonalny. Czakra jest odpowiedzialna za poprawną pracę narządu mowy i słuchu, wpływa na naszą ekspresję. Ma bezpośredni wpływ na nasz sposób wypowiedzi i zbieranie informacji za pomocną słuch, reguluje prace tarczycy…. Kontroluje czynnik eteryczny naszej istoty. Powiązany z nią tarczyca reguluje metabolizm ciała. Wypracowuje i utrzymuje w naszym umyśle poczucie własnej wartości. Pod wpływem niedoczynności powstaje kłótliwa, nieustępliwa natura i irracjonalność w postępowaniu względem otoczenia a i nawet siebie. Gruczoł przy tarczycy położony po drugiej stronie szyi ma zasadniczy wpływ w regulacji metabolizmu oraz odzwierciedla się w poziomie intelektu i racjonalności postępowania, przy niedoczynności tego gruczołu w naszym umyśle powstaje poczucie egoizmu i próżności……… Jest ściśle związana z czakrą sakralną.

 

Najważniejsze cechy czakry Vishudha:

Jej kolor to niebieski, liczba płatków – 16, mantra – Hang. Energia tej czakry nie zanika po śmierci, W sanskrycie – „czysty”. Jest związana z sprawowaniem kontroli nad naszym otoczeniem i komunikacji z nim. Jest również odpowiedzialny za potencjał energetyczny człowieka zdolność zdobywania informacji, co przekłada się na podnoszenie wiedzy i umiejętności człowieka. Uczestniczy w wymianie informacji i energii między ludźmi. Odpowiedzialna za kontakt z otoczeniem, kreatywność mowy, zdolności, zdolność konstruowania myśli w słowa, wiarygodność, umiejętność uczenia się, umiejętność przekonywania, umiejętności organizacyjne, zdolności przywódcze, precyzyjne wyrażanie siebie. Zarządza zdrowiem i funkcjonowaniem gardła i szyi.

 

Nazwa w sanskrycie: Vishudha

 

Nazwa w Kabale: Daath

 

Punkt akupunkturowy: RN (CV) 23

 

Żywioł: próżnia

 

Gruczoły: tarczyca, przytarczyca.

 

Narządy: gardło, krtań, tchawica, układ limfatyczny,

 

Znaki harmonijnej pracy czakry:

Nazwa w Kabale: Daath

 

Punkt akupunkturowy: RN (CV) 23

 

Żywioł: próżnia

 

Gruczoły: tarczyca, przytarczyca.

Narządy: gardło, krtań, tchawica, układ limfatyczny,

 

Znaki harmonijnej pracy czakry:

Umiejętność skutecznej komunikacji, konstruktywnego wpływu na innych poprzez słowa, skutecznej realizacji ich potencjału, przełożenie pomysłów na słowa.

 

Objawy zablokowane czakry:

Problemy z wyrażaniem siebie, z samorealizacją, trudności w komunikacyjni z innymi, nieumiejętność jasno i przekonująco wyartykułowania swoich myśli, brak swojego zdania, niezdolność do jednoznacznych wypowiedzi, arogancja, pycha, snobizm, dogmatyzm, stagnacji myślenia, podstęp, brak poczucia bezpieczeństwa, częste infekcje gardła, zwiększony apetyt.

 

Niedoczynna:

Lęk i trema, trudność w odmawianiu, unikanie ludzi….

 

Nadczynna:

Tendencje do mówienia o niczym, potrzeba ciągłego mówienia…..

 

Do naergetyzowania czakry Vishudha można używać kamieni o odcieniach niebieskich turkus, lazuryt, akwamaryn, agat, celestyn, sodalit i szafir.

 

Zapachy – rumianek i mirra.

 

 

Szósta czakra – Adjna.

 

Adjna znajduje się w centrum mózgu, na czole pomiędzy brwiami z przodu głowy i nazywana jest „trzecim okiem”. To od tego centrum energii zależy nasze zarządzane działalnością intelektualną i możliwość przekształcania pomysłów w rzeczywistość. Adjna to centrum czystej świadomości, intuicji i szczęścia. Adjna jest jak zespół w stosunku do innych czakr. Częstotliwość jej wibracji może zostać aktywowana do takiego poziomu, w którym widoczne są aury i kształty eteryczne. Jest ona odpowiednikiem psychicznej właściwości widzenia innych poziomów bytu w odróżnieniu od mądrości ich rozumienia. Czakra ta jest siedliskiem jasnowidzenia i wielkiej mocy…… Jest bezpośrednio powiązana z gruczołem przysadki mózgowej. Gruczoł ten poprzez wydzielane hormony i za pośrednictwem nerwów kontroluje wszystkie niższe gruczoły. To siedlisko naszego „prawdziwego” umysłu. Równoważy on duchowe i doczesne kierunki naszego rozwoju, nasze z tym związane zamysły a i nasze w tym zakresie postępowanie. Za dnia powoduje ekstrawertyczność umysłu. 

 

 Najważniejsze cechy Czakry Adjna:

 Kolor – niebieski, liczba płatków – 2, mantra – Aung. W sanskrycie ” Zamówienia”. Energia czakry nie znika po śmierci ciała. Odpowiedzialna za postrzeganie intuicje, wiedze wewnętrzną, mądrość, obsługuje naszą pamięci, rozumiejąc sytuację jako całość, umożliwia dostęp do super-świadomości i świadomość bytu, postrzegania świadomego własnych zależności i jasnowidzenia. Wpływa na funkcjonowanie oczu, uszu i nosa.

 

Nazwa w sanskrycie: Adjna

 

Nazwa w Kabale: Binah

 

Punkt akupunkturowy: EX-HN3

 

Gruczoły: przysadka mózgowa

 

Narządy: mózg, oczy, nos

 

Oznaki harmonijnie funkcjonującej czakry:

Mądrość, intuicja, dobre subtelne uczucia innych ludzi i ich postaw, rozwój zdolności umysłowych, zrozumienia otaczającego nas świata i siebie.

 

Objawy zablokowania czakry:

Poczucie bezsensu życia, brak spójnego obrazu życia, brak zrozumienia celu, poczucie porażki, strach, lęk, urojenia, zaburzenia świadomości, arogancja, autorytaryzm, wybujałe ego, nieśmiałość, bezsenność, bóle głowy, cukrzycy, nowotworu, astmy i chorób związanymi z gruczołami wydzielania wewnętrznego.

 

Niedoczynna:

Racjonalność, kult rozumu i nauki, przesadny racjonalizm.

 

Nadczynna: skłonność do fantazjowania, czasem trudność w przełożeniu wizji na świat realny, oderwanie od rzeczywistości.

 

Do wzmocnienia czakry Ajna możesz wykorzystać kamienie- ametyst, fluoryt, azuryt, kalcyt, szafir, fluoryt, lazuryt.

 

 Zapachy wpływające na czakrę- hiacynt, fiołek i geranium.

 

         Siódmy Czakra – Sahasrara.

 

Sahasrara jest nieznacznie powyżej górnej powierzchni czoła, gdzie było kiedyś ciemiączko, zarośnięte w późniejszym okresie, jest naszym dziedzictwem, łączem ze wszystkimi i wszystkim. Sahasrara to nasze duchowe centrum, które kontroluje naszą inteligencje, nadświadomość, super-świadomości, które dzięki otwarciu, natchnieniu, intuicji może skontaktować się z Najwyższym Bytem. Energetyzując tą czakrę energetyzujemy całe ciało, normalizuje pracę pozostałych czakr…….. Powiązany z nią gruczoł szyszynka to główny gruczoł kontrolujący całe ciało jest głównym regulatorem wielu samoistnych procesów wewnątrz organicznych. To biologiczny zegar naszego ciała odpowiedzialny za intrawertyczność umysłu nocą. Czakra poprzez szyszynkę i hormony przez nią wydzielane powoduje zmniejszenie stresu oraz odczuwanie spokoju, jest również głównym mechanizmem nadzorującym wszelkie procesy obronne naszego organizmu uruchamiane podczas snu…….

 

Najważniejsze cechy czary Korony:

Jej kolor to fioletowy, liczba płatków – 1000, Mantua – Aum. W sanskrycie – „tysiąc”. Czakra jest również nazywana czarką Korony. Jest nieznacznie powyżej górnej, gdzie był jeden czwarte ciemiączko, porośnięte w czaszce z ostatnich, a to przez jego dzieciństwo, dziecko otrzyma jak najwięcej informacji o jego przeszłości. Odpowiedzialna za duchowość, duchowy potencjał, otwartości i zaufanie, wiedzę, zrozumienie jak to wszystko działa, komunikacje z energią kosmiczną i z innymi energiami wyższymi, poszukiwanie przeznaczenia i celu życia. Zarządza prawidłowym funkcjonowaniem mózgu, czaszki, przysadki mózgowej.

 

Nazwa w sanskrycie: SAHASRARA

 

Nazwa w Kabale: Kether

 

Punkt akupunkturowy: DU(GV) 20

 

Gruczoły: szyszynka

 

Narządy: mózg

 

Oznaki harmonijnie „pracującej Czakry Sahasrara poczucie więzi z Bogiem, jedności z innymi, spokój, świadomość niepowtarzalności i swojego miejsce w tym świecie.

 

Objawy zablokowania czakry:

Poczucie bezradności, samotność, depresja, samotność w górę, niechęć do komunikowania się z innymi, izolacja, utrata radości życia, strach przed śmiercią.

 

Niedoczynna:

Zamknięcie na duchowość, sceptycyzm, ateizm, wewnętrzna pustka

 

Nadczynna:

Zaabsorbowanie duchowością, czasem ucieczka w świat duchowy.

 

Do pracy z czakrą korony możesz wykorzystać kamienie- ametyst, kryształ górski, diament, biały jadeit, biały turmalin, kwarc mleczny.

 

Zapachy wpływające na czakrę- kadzidło, lawenda, palisander.

 

Czakry Adjny, gardła, tylna serca i splotu słonecznego kontrolują i energetyzują układ oddechowy.

Vishudha, Adjna, Sahasrara to czakry, których energia a co za tym idzie i zdobyte doświadczenia zapisane w nich nie zanikają po śmierci ciała, lokują się w polu morfogenetycznym(Akaszy) i kiedy dusza” przywdziewa nową szatę”, rozpoczyna nowe życie w nowym ciele część energii(wiedzy) z tych czakr powraca do nowego ciała do czakry korzenia by stanowić pozycje wyjściową do doskonalenia się i nowych doświadczeń życiowych na wyższym poziomie. Daje się to zaobserwować w sytuacji, kiedy człowiek w wieku dorastania lub nawet wcześnie w okresie dziecięcym dosłownie „eksploduje” jakimś talentem lub zdolnościami, których nie kształcił nigdy wcześniej. Warto jeszcze zaznaczyć, że nie jest to „przypisane” jakiemuś szczególnemu poziomowi rozwoju a jest wręcz oparte na w pełni nieświadomym wykorzystywaniu wyuczonego „ciężką pracą” talentu z poprzedniego wcielenia. Osoby o wysokim poziomie rozwoju własnej istoty bardzo szybko przechodzą przez dzieciństwo i błyskawicznie dorastają wyraźnie widać w nich nawet w wczesnym okresie życia ukierunkowanie na sprawy duchowe, empatie, niespotykaną najczęściej u innych rówieśników „dojrzałość”. Warto też powiedzieć że w czakra korzenia od urodzenia posiada pamięć wcześniejszych wcieleń nie będę dokładnie tu opisywał jak to się dzieje że tak jest, nadmienię tylko „językiem naukowym” że wcielająca się w nowe ciało dusza ma swoją niepowtarzalną sygnaturę energetyczną i na zasadzie interakcji podobieństw przywołuje poprzez pole Akaszy wiedzę zapisaną wcześniej w czakrach i nie jest to wiedza jaką posiada dusza o swojej drodze rozwoju tylko jest to wiedza związana z wcześniejszymi inkarnacjami i ich zdolnościami manualnymi………

 

                                  MEDYTACJA Z CZAKRAMI

 

Medytacja powinna się opierać na uniwersalnych technikach oddechowych powiązanych z wizualizacją napływających do czakr kolorów, i tak najlepiej jest;

Usiąść w spokojnym miejscu gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał, dobrze jest mieć bezpośredni kontakt z ziemią by jej pole statyczne miało do nas niepohamowany dostęp, musimy być wyprostowani żeby przepływ energii biegnący wzdłuż kręgosłupa przez kanały energetyczne między czakrami nie blokował się należy cały czas utrzymywać rytmiczne tempo oddechu, jeżeli ktoś jest w stanie to nawet je nieznacznie zwalniać to bardo nas powinno wyciszyć a tym przygotować do wyobrażenia sobie, że z samego środka ziemi z cudownego kryształu(Może być wyobrażenie naszego kamienia mocy) wypływa czerwony strumień energii kierując się w naszą stronę, przenika do czakry korzenia, wypełnia ją Czerwoną czystą energią mieni się cudownym blaskiem, czakra otwiera się widzimy że to jest Kwiat Lotosu, wszystko dzieje się powoli, delektujmy się tą chwilą, kiedy czakra jest już otwarta spróbujmy chwilę utrzymać ten obraz i policzyć płatki Kwiatka Lotosu, następnie ukierunkowujemy energię kanałem energetycznym dalej, czujemy jak w nas pulsuje, zmienia delikatnie barwę, rozjaśnia się, to już nie jest czerwień, to pomarańczowy wypełnia czakrę po brzegi……. Prowadź strumień energii do kolejnych czakr, zmieniając przy tym kolor i intensywność przepływającej energii i napełniaj nią czakry. Przy każdej z czakr możesz zatrzymać się i wizualizować kwiat Lotosu jak się otwiera i ile ma płatków. Kiedy już uda ci się wypełnić ostatnią czakrę korony pamiętaj żeby oddać część energii pobranej z ziemi przestrzeni nieba w podziękowaniu za oczyszczenie. Jest to pierwsza część oczyszczania i energetyzowania naszej istoty, w drugiej trzeba sobie wyobrazić czystą energia płynącą z przestrzeni kosmicznej wypełniającą czakrę korony, energia mieni się cudownym blaskiem i wypełnia po brzegi czakrę, wszystko dzieje się powoli, cały czas pilnujemy rytmiki i głębi oddechu starając się nie zatrzymywać na tym myśli by się nie rozpraszać, energia musi się przesuwać tym razem z góry na dół aż oddamy jej część w podziękowaniu ziemi. Doświadczeni w medytacji mnisi potrafili wiele dni w ten sposób oczyszczać i ładować czakry.

Dłonie również posiadają swoje czakry, a ich stymulowanie pozwala na odczuwanie subtelnych energii…….

Jak używać energii czakr dłoni będzie opisane w dziale o możliwościach korzystania z energii leczniczych człowieka……

 

                                                                           Marek Kopacz