Czasem twoja największa słabość, może stać się twoją największą bronią. Niech za przykład posłuży tutaj historia dziesięcioletniego chłopca, który postanowił trenować judo, mimo, że stracił lewą rękę w tragicznym wypadku samochodowym. Chłopiec rozpoczął treningi pod okiem starego Japońskiego mistrza judo. Uczeń robił szybkie postępy i bardzo się przykładał, więc trudno mu było zrozumieć dlaczego po trzech miesiącach treningów jego mistrz nauczył go tylko jednego chwytu.
?Sensei,? chłopiec w końcu postanowił spytać, ?Czy nie powinienem uczyć się innych chwytów i ruchów??
?To jest jedyny ruch jaki znasz, ale to jest również jedyny ruch jaki będziesz potrzebował znać? odpowiedział sensei. Nie rozumiejąc za bardzo o co chodzi, jednak wierząc w swojego mistrza, chłopiec kontynuował treningi. Parę miesięcy później, sensei wziął swojego ucznia na turniej. Zaskakując samego siebie, chłopak bez problemu wygrał pierwsze dwa mecze. Trzeci mecz okazał się o wiele trudniejszy, ale po jakimś czasie jego przeciwnik zrobił się niecierpliwy i zaatakował, chłopak niezwykle sprawnie wykonał swój wyćwiczony chwyt i wygrał mecz. Wciąż zdziwiony swoimi wynikami, młody adept judo awansował do finału. Tym razem jego przeciwnik był większy, silniejszy i bardziej doświadczony. Przez chwilę chłopiec wydawał się nie mieć żadnych szans. Obawiając się, że judoce może stać się krzywda, sędzia poprosił o przerwę. Miał zamiar przerwać spotkanie ale sensei interweniował.
?Nie,? naciskał sensei, ?Pozwól mu kontynuować.?
Zaraz po tym jak mecz został wznowiony, przeciwnik popełnił krytyczny błąd: opuścił swoją gardę. W mgnieniu oka, chłopiec użył swojego chwytu by go przygwoździć. Chłopak wygrał mecz i cały turniej. Zdobył mistrzostwo.
W drodze do domu, chłopiec i sensei omówili każdy ruch w każdym meczu w którym chłopak brał udział. Judoka zdobył się na odwagę aby zapytać o to co go męczyło.
?Sensei, jak to się stało, że wygrałem cały turniej tylko jednym ruchem??
?Wygrałeś z dwóch powodów,? odpowiedział sensei. ?Po pierwsze opanowałeś do perfekcji jeden z najtrudniejszych rzutów w całym judo. Po drugie, jedyną obroną przed tym ruchem jest chwyt za lewą rękę.?
Największa słabość chłopca, stała się jego największym atutem.
Jakie są twoje mocne strony i słabości. Co możesz zrobić aby zamienić twoje słabości w najgroźniejsze bronie. Warto się nad tym zastanowić, gdy następnym razem staniesz do z pozoru beznadziejnej walki z życiem…


« »