Spragniony Osioł?

 

 

 

 

Pewnego razu ubogi kupiec dołączył się do karawany wielbłądów na swoim starym leniwym i bardzo głupim osiołku. Jak można się domyślić nie był to wcale dobry pomysł lecz chciwy kupiec bardzo chciał szybko się dorobić i ożenić z piękną sąsiadką. Osiłek dźwigał na swoim grzbiecie oprócz kupca tylko dwie beczki które miały dać bogactwo jego panu. Wszyscy kupcy z karawany zastanawiali się co w tych beczkach jest tak cennego że biedny kupiec wyrusza w tak niebezpieczną wyprawę przez pustynie i jest pewny że dzięki temu stanie się bogaty. Kiedy karawana wyruszyła jak można się było spodziewać już pierwszego dnia kupiec na osiołku został daleko w tyle i do obozu przybył wtedy gdy już wszyscy spali. Ta wyczerpująca sytuacja powtarzała się przez kolejnych 20 dni do czasu aż przewodnik stwierdził że zgubili drogę. Niewiele potem skończyły się zapasy a i zostały wypite ostatnie krople wody. Ludzie cierpieli okrutne katusze tak jak i osioł któremu chciało się pić nie mniej niż ludziom. Poza złotem, klejnotami i drogocennymi tkaninami nie mieli już nic. Jedynie wielbłądy patrzyły na zaistniałą sytuacje z politowaniem i kpiąco śmiały się z ludzi za ich plecami. Wtedy gdy wszyscy byli na skraju wyczerpania biedny kupiec zdjął dwie beczki i je otworzył, w jednej była wódka, w drugiej woda. Kupiec powiedział do wszystkich, że;
uratuję tę karawanę przed śmiercią ale wszystkie towary jakie posiadacie wraz z wielbłądami staną się moją własnością. Wszyscy kupcy jak jeden przystali na warunki gdyż żadnemu z nich nie uśmiechała się śmierć z pragnienia. Każdy z nich miał dane przez biednego kupca do wyboru co chce pić czy wodę czy wódkę. Większość kupców uważając że za takie dobra jakie oddają należy im się coś więcej niż tylko woda wybrało wódkę. Jedynie trzech z 40 osobowej karawany ciesząc się z ocalenia i śmiejąc się po trosze ze swojej głupoty wybrało wodę. Osioł też bez chwili wahania wybrał wodę myśląc sobie w duchu że nie jest jedynym osłem w tej karawanie. Osioł przez całe swoje życie był z tym jednym kupcem i wiedział że jego pan jest uczciwy i napewno nie jest chytry więc w tym że nie wziął ze sobą dwóch beczek wody jest jakiś haczyk. Teraz już bardzo bogaty kupiec doprowadził karawanę do miasta które jak się okazało było o niecały dzień drogi od ostatniego ich obozowiska. Na przedmieściach bogaty kupiec zwrócił się do tych trzech wędrowców którzy pili tylko wodę.
byliście skromni a ponadto śmialiście się sami ze swoich błędów nie mógł bym was pozbawiać waszego majątku dlatego zwracam wam wszystko co od was otrzymałem za wodę. Obiecajcie mi jednak, że wybierając się z następną karawaną weżniecie więcej wody dla życia a mniej dóbr materialnych na sprzedaż. Resztę majątku zatrzymuję gdyż za uratowanie wam życia słusznie mi się on należy. Powiedziawszy co powiedział oddalił się jako bogaty i spełniony człowiek.

Morałów z tej opowieści wiele płynie jednak warto się skopić na jednym z nich na radości jaka może nam nieść życie.
Wszyscy wiemy, że humor to rzecz subiektywna. Nie wszystko jest zabawne dla wszystkich. Choć z drugiej strony dlaczego tak wielu ludzi jest śmiertelnie poważnych w tak wielu sprawach? Bez przerwy? Czas troszeczkę wyluzować. Traktując siebie samych zbyt poważnie, przez cały czas, praktycznie zamykamy niektóre części naszego mózgu, przez co może on produkować jedynie te substancje, które sprawiają że czujemy się źle. Jeśli ktoś cię drażni, śmieje się z ciebie lub mówi o tobie złe rzeczy to masz wybór co do sposobu w jaki reagujesz. Może ci się wydawać, że nie masz wyboru ponieważ twoje emocje działają na zasadzie automatycznej przez większość czasu jaką spędzasz w gronie innych. Taki styl życia można nazwać pustym i automatycznym a w tym przypadku istnienie wolnej woli złudzeniem. Coś ci się przytrafia więc standardowo reagujesz.
Bodziec Reakcja. W laboratoriach tak prowadzi sie doświadczenia na naszych mniejszych braciach. Żadnych przemyśleń czy rozważań, jedynie chemia ciała i automatyzm zmysłów i natychmiastowe myśli o najgorszym jako irracjonalna reakcja. Nasze mentalne zaszufladkowanie reaguje nie tylko na słowa jakie słyszymy. Twoje emocje, uprzedzenia, i otoczenie również mają ogromny wpływ na to jak reagujesz. Twoje nastroje, stany umysłu ? mają ogromne znaczenie. Walka twojej jaźni idzie o jak największą świadomość tego co robisz i o jak najmniejszy automatyzm. Ciężko jest zmienić takie obciążenia by być chociaż bardziej świadomym samego siebie. Jednak to jedyny sposób by znaleźć swoją własną drogę na której nie będzie ślepych i instynktownych reakcji na zaistniałe w życiu wydarzenia. Warto rozważyć swoje zachowanie wtedy gdy jesteśmy w szczególnie dobrym lub skrajnie złym humorze. Warto za życia smakować emocje jak najlepsze trunki, rozróżniając ich prawdziwy smak jak najlepszy degustator. Jeśli ktoś śmiał się z ciebie ponieważ zrobiłeś coś naprawdę głupiego, a ty akurat jesteś w doskonałym humorze, powiedzmy miałeś świetny dzień, to prawdopodobnie spłynie to po tobie jak po szkle i może nawet przyłączysz się do śmiechu co jest dla Ciebie zbawienne. Jeśli jednak miałeś wyjątkowo ciężki dzień i twój nastrój nie jest najlepszy lub jeśli byłeś skoncentrowany wyłącznie na sobie przez zbyt długi czas, ten sam śmiech może brzmieć jak naigrawanie się z ciebie, a twoja reakcja może być diametralnie inna, nieprawdaż?
Tego rodzaju negatywne schematy zachowań, stosowane przez całe życie, sprawiają że ludzie zamykają się w sobie, nie wiedzą co to dobra zabawa, są mściwi i miewają myśli samobójcze. Nie rozumieją postawy innych bo nie rozumieją samego siebie.
Kiedy patrzymy na życie jak na naukę samego siebie takie sytuacje możemy wykorzystać do rozwijania swojego poczucia humoru, co może skierować twoje życie w zupełnie inną stronę i zmienić je na lepsze. Poczucie humoru to istotny czynnik w życiu każdego człowieka. Naprawdę bardzo istotny. Twoje nawykowe nastroje odgrywają gigantyczną rolę w tym co uważamy za zabawne lub głupie.., nieszkodliwe lub okrutne.., interesujące lub przerażające. A to rodzi niepotrzebny konflikt z otoczeniem i z samym sobą na koniec sprawiając (niesłusznie), że z niektórych sytuacji nie ma wyjścia.
Chcesz pomóc samemu sobie w lepszym życiu po przez wykształceniu poczucia humoru, które może mieć decydujące znaczenie w uczynieniu twoich nastrojów pomocnymi w realizacji wielkich celów w twoim życiu?..,
Jeśli tak to powalcz ze sobą by z łatwością dostrzegać pozytywny aspekt każdej sytuacji jaka Ci się przytrafi w życiu, Śmiej się z samego siebie kiedy to co zrobiłeś jest śmieszne a wzbudzisz szczerą sympatię Twojego otoczenia co również zdeprymuje twoich przeciwników czy oprawców zabierając im argumenty którymi oni się cieszą. Kiedy nadarza się ku temu sposobność uśmiechaj się do ludzi których spotykasz a oni z pewnością uśmiechną się do Ciebie. Twoje moje nastroje i nastawienie do życia staną się radosne i niezależnie od tego co się wokół Ciebie dzieje?

Autor: Marek Kopacz


« »